Jak tě asi vnímá okolí?

20. června 2011 v 12:00 |  Úvahy, příběhy,povídky
Nikdy jsem nepatřila mezi ty rasisty, kteří nesnášejí nějakou rasu nebo typ lidí a jdou si po krku. Připadalo mi to jako nesmysl. Vždyť jsme přece všichni lidi a je jedno jesli máme pleť černou, bílou nebo žlutou. Jestli jsme se narodili v Česku nebo až někde na konci světa. Každý má právo na svůj život, i když je věřící nebo ne. Ale někteří lidé si to neuvědomují a asi ani nikdy neuvědomí. Je mi dost líto když projdu kolem skupiny kluků, kteří nadávají někomu s jinou barvou pleti, ale co s tím já slabá holka můžu dělat? Celkem často se taky setkávám s tím, že kluci zmlátí nějakého roma z okolí.
Prostě to nechápu. Řeknou o něm, že je to hnusnej blbej cigán, ale co si asi myslí o ni o nás? Teprve nedávno jsem pochypila jejich teorii. Šla jsem po parku a naproti mě parta cigánů. Kdyby to byli normální puberťáci jako já, šla bych s klidem dál, ale když jsem viděla je, docela jsem se zarazila. I přes to že nejsem rasista, začala jsem uvažovat jak je obejít. Najednou mi ta minisukně, co jsem měla na sobě, připadala blbá a přála jsem si, abych v tu chvíli na sobě měla něco, co by nešlo tak dobře sundat. Kdyby se na mě vrhli, ta sukně by moc velkou překážkou nebyla. Nakonec jsem kolem nich přešla s bušícím srdcem a vyslechla si jen oplzlé poznámky. Jen by mě zajímalo, jestli by to skončilo jen poznámkamy, kdybych kolem nich šla večír. Nevím, kde se to ve mě vzalo, že jsem takhle uvažovala i když mám mezi romy dost dobré kamarády. Ale oni působili tak nějak hrubě než ti ostatní.
A pak jsem nad tím víc uvažovala. Není ten strach způsoben z toho, že vypadají tak nějak hruběji než naši normální čeští kluci?
Když je vidím s naušnicí v uchy a jejich hadrech, fakt se jim radši vyhnu a asi v tom nejsem sama. Když se kouknu na moje kamarády romy, přijdou mi v pohodě, usměvavý a naušnice v jejich uchu nevypadá tak tvrďácky, ale když se kouknu na jiné mám jiný názor. Lidé asi dávají moc na předsudky a první dojem. Ale myslím, že je to správně. Když mi není někdo sympatický radši se mu vyhnu, až teprve hlubokým prozkoumání duše, můžeme zjistit jaký je. Ale to asi v parku nebo temné uličce nikdo neřeší. Nebo snad, jo?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama